٢ IMAN | wiara

Allah nie znajduje się w żadnym kierunku

Imâm Siddîq Hasan Khân al-Qanûdżî
(zm. 1308 H – rahimahullah)
źródło: Qatf-uth-Thamar fî ´Aqîdati Ahl-il-Athar, str. 51-52

Regułą w tej kwestii, to obowiązek potwierdzenia wszystkiego co zostało potwierdzone w Księdze Allaha oraz Sunnie Jego Wysłannika (sallâ Allâhu ´alayhi wa sallam). Przykładem tego jest Wzniosłość (‘uluw) naszego Pana, Wzniesienie się (al-Istiuâ) nad Tronem, oraz inne tym podobne.

Jeśli chodzi o innowacje dotyczące potwierdzenia i przeczenia, tak jak stwierdzenie że Allah jest w jakimś kierunku, otoczony lub nieotoczony, oraz inne sformułowania co do których ludzie się sprzeczają, to nikt z nich nie ma w tej kwestii żadnego tekstu (dowodu) od Wysłannika (sallâ Allâhu ´alayhi wa sallam), Sahabów, ich uczniów ani Imamów.

Nikt z nich nie mówił że Allâh jest w jakimś kierunku, albo że nie jest w kierunku. Nikt z nich nie mówił że [Allah] jest otoczony. Faktem jest, że nikt nie mówił że Allah jest ciałem bądź materią, ani że nimi nie jest. Te sformułowania nie są wymienione w Koranie, w Sunnie ani przez konsensus uczonych (idżma’).

Ci którzy używają tych sformułowań, mogą mieć na myśli właściwe znaczenie, ale mogą też mieć na myśli błędne znacznie. Ten kto ma na myśli właściwe znaczenie, które jest zgodne z Koranem i Sunną, zostanie ono od niego przyjęte. Ten zaś, kto ma na myśli błędne znacznie, które sprzeczne  jest z Koranem i Sunną, zostanie ono odrzucone.

Jeśli ktoś mówi że Allah znajduje się w jakimś kierunku, pytany jest co przez to chce powiedzieć. Jeśli twierdzi że Allah otoczony jest przez jakikolwiek kierunek, np. że jest w niebiosach, to jest to fałszywe. Jeżeli twierdzi że Allah jest nad stworzeniem, oddzielony od nich, to jest to prawdą.

W tym przypadku nic nie sugeruje że stworzenie Go otacza w jakikolwiek sposób, ani że jest nad Nim. Faktem jest że On jest Panem Wzniosłym, który otacza stworzenie.

وَمَا قَدَرُوا اللَّهَ حَقَّ قَدْرِهِ وَالْأَرْضُ جَمِيعًا قَبْضَتُهُ يَوْمَ الْقِيَامَةِ وَالسَّماوَاتُ مَطْوِيَّاتٌ بِيَمِينِهِ سُبْحَانَهُ وَتَعَالَى عَمَّا يُشْرِكُونَ

{Tamci nie wymierzyli Boga Jego prawdziwą miarą. Ziemia w całości będzie Jego garścią w Dniu Zmartwychwstania, a niebiosa będą zwinięte w Jego prawicy. Chwała Mu! On jest wyniosły ponad to, co Jemu przypisują jako współtowarzyszy!}

(Surah az-Zumar, 39:67)