٢ IMAN | wiara

Szeich bin Baz twierdził że ziemia jest płaska i że się nie obraca?

`Abdul-`Azîz ibn `Abdullâh ibn Baz
List numer: 1/2925 w dniu 7/11/1397 H.
http://www.ibnbaz.org.sa/Display.asp?f=bz01759

Niech Allah prowadzi cię ku temu co Mu Miłe, âmîn.

Salamun alaykum wa rahmatullah wa barakatuhu…

…Jeśli chodzi o to co gazeta, as-Siyasah opublikowała o mnie, cytując z al-Bayan napisaną przez autorów at-Tadżamu’ at-Taqadumi w Egipcie, że zaprzeczyałem iż człowiek wylądował na księżycu oraz tego, że uznaję takfir [uznaję za niewierzącego] kogoś kto twierdzi, że ziemia jest okrągła lub, że się kręci – to jest to czystym kłamstwem i nie ma żadnej podstawy. Być może osoba, która mnie cytowała nie zamierzała skłamać, lecz nie sprawdziła przekazu.

Mój werdykt jest opublikowany i rozpowszechniony, wytłumaczyłem w nim odpowiedź odnośnie kogoś kto przeczy wylądowaniu człowieka na księżycu, oraz kufr [niewiarę] kogoś kto tak twierdzi. Co więcej, wyjaśniłem że obowiązkiem osoby która nie posiada wiedzy jest aby się powstrzymała, i nie potwierdzała ani nie przeczyła zanim zdobędzie wiedzy która wymaga potwierdzenia lub zaprzeczenia.

Potwierdzam także opinię wielkiego uczonego Ibn al-Qayyim, niech Allah będzie dla niego Miłosierny, opinię która jest dowodem potwierdzającym okrągłość ziemi.

Jeśli zaś chodzi o obrót ziemi [wokół słońca], to zaprzeczyłem temu, oraz wytłumaczyłem dowody na których to opieram. Niemniej jednak, nie uznałem kufr [niewiary] osoby, która potwierdza [że ziemia się kręci wokół słońca]. Uznałem jedynie niewiarę osoby która twierdzi, że słońce stoi w miejscu i nie kręci się po orbicie, ponieważ takie stwierdzenie jest sprzeczne z jasnością Szlachetnego Koranu i czystej autentycznej Sunny, które dowodzą że słońce i księżyc żeglują po orbicie …

Was-Salamu ‘alaykum wa rahmatullahi wa barakatuhu

Szeich Nâsir-ud-Din al-Albâni
źródło: Silsilat-ul-Huda wan-Nur, 442

Nie ma jednoznacznych dowodów na to, że ziemia nie obraca się w okół słońca