Muhammad bin Salih Al-`Uthaimîn
(zm. 1421H – rahimahullâh)
źródło: Szarh Riyadh us-Sâlihîn, rozdział 10, hadith 93
Imam an-Nawawi (rahimahullah) przekazał w Riyadh us-Sâlihîn, Hadith 93
Przekazał Abu Hurajra, że Prorok (pokój z nim) powiedział: „Spieszcie się w robieniu dobrych rzeczy, zanim dosięgnie was jedna z siedmiu przypadłości”. Potem ostrzegł: „Czy czekacie na takie ubóstwo, które uczyni was niepomnymi (na pobożność, oddanie aktom czci), lub dobrobyt korumpujący was, lub wyniszczającą chorobę, lub starość obezwładniającą umysłowo, lub nagłą śmierć, lub ad-Dadżdżala, najgorszego z nieobecnych, lub Godzinę (Sądu – przyp. tłum.), a Godzina będzie najboleśniejsza i najbardziej gorzka”. (At-Tirmidhi)
Ibn Uthaimin (rahimahullah) powiedział:
Im większym komfortem i dobrem materialnym ludzie są obdarzeni, i im bardziej to okazują przed innymi, tym więcej zła otwiera się przed nimi.
To właśnie komfort i przepych niszczy człowieka. Dzieje się tak, ponieważ człowiek który troszczy się o dobrobyt i komfort, dba (jedynie) o uciechy swego ciała równocześnie zaniedbując uciechy swego serca. Jego największym zmartwieniem będzie zapewnienie uciech swemu ciału, które i tak rozłoży się i zamieni się w proch.
Taka jest prawda, i to wielu ludziom dziś szkodzi. Nawet wśród ludzi zdobywających wiedzę (Islamską), są tacy którzy uczą się tylko po to by zdobyć pozycję, lub osiągnąć błogosławieństwa tego świata. Tak jakby człowiek nie został stworzony dla bardziej wzniosłego celu. Świat ten i błogosławieństwa w nim istniejące, są jedynie środkiem do osiągnięcia celu, niczym innym. I prosimy by Allah uczynił dla nas z niego środek (a nie cel).
Ibn Taimiyyah (rahimahullah), powiedział: „Człowiek powinien korzystać z pieniędzy, tak jak korzysta z osła który go wiezie, i tak jak korzysta z toalety by załatwić swe potrzeby.”
Człowiek taki zna prawdziwą wartość pieniądza. Tak więc niech pieniądz nie będzie waszym największym zmartwieniem. Niech pieniądze was wiozą, gdy tego nie uczynicie, wy będziecie wieźć pieniądze, i jedynym zmartwieniem stanie się świat doczesny.
Dlatego też mówimy, im bardziej świat ten (Dunya) otwiera się przed ludźmi, tym bardziej martwią się o niego. Im więcej nagromadzą w tym życiu, tym więcej stracą z życia przyszłego (Akhirah).
Prorok (sall allahu alayhi wa sallam) powiedział: „Na Allaha! Nie boję się o wasze ubóstwo” co znaczy że nie obawiał się że staniemy się biedni, ponieważ świat zostanie przed nami otwarty, „lecz boję się, że zaczniecie żyć w przepychu tak jak nacje które was poprzedziły, przez co zaczniecie rywalizować ze sobą, tak jak i oni ze sobą rywalizowali, i zniszczy to was, tak jak i ich zniszczyło.” (Sahih al-Buchari i Sahih Muslim)
Wysłannik (sall allahu alayhi wa sallam) powiedział prawdę. To właśnie zniszczyło dziś ludzi. Rywalizują ze sobą o ten świat (Dunyah), tak jakby to oni zostali dla niego stworzeni, a nie on dla nich. Pochłonięci zostali przez to co dla nich zostało stworzone, zamiast oddać się celowi dla którego zostali stworzeni. To dopiero jest zacofanie, przed którym szukamy schronienia u Allaha.