٣ IHSAN | doskonałość

Traktuj innych ludzi jak chcesz, oni cię tak samo będą traktować

Imâm Muhammad bin Hibbân al-Bustî
(zm. 354H – rahimahullâh)
źródło: Rawdhat-ul-´Uqalâ’ wa Nuzhat-ul-Fudhalâ’, str. 70-73

Ten kto chce żyć na swój sposób, zanieczyści swe życie a miłość go ominie. Miłość innych osiągniesz jedynie gdy im pomagasz, byle byś tylko nie pomagał im w tym co zakazane. Każdy człowiek ma inne potrzeby i pragnienia. Tak jak tobie trudno się odwrócić od twych potrzeb i pragnień, tak i innym jest trudno. Czystą miłość innej osoby osiągniesz dopasowując się do niej, i przymykając oczy na jej wady.

al-Hasan al-Basrî powiedział:
„Człowieku, traktuj innych ludzi jak chcesz, oni cię tak samo będą traktować.”

Ten kto pragnie zadowolić wszystkich ludzi, pragnie osiągnąć coś niemożliwego. Mądra osoba powinna jednak postępować tak, by jej partner życiowy był z niej zadowolony. Nawet jeśli ma polubić coś, czego w gruncie rzeczy nie lubi, byle tylko nie było to grzechem.

Mu´âdh bin Sa´d al-A´war powiedział:
„Siedziałem z ´Atâ’ bin Abî Rabâhem słuchając jak pewien mężczyzna mówi. W międzyczasie inny mężczyzna wstał i wyszedł. ´Atâ’ zdenerwował się i powiedział: „Cóż to za zachowanie? Człowiek ten mówi o rzeczach o których wiem dużo więcej niż on, mimo to siedzę tu i słucham tak jakbym nic w tej kwestii nie wiedział.””

Abûd-Dardâ’ powiedział do swej żony Umm-ud-Dardâ’:

„Jeśli będę w złym humorze, to postaraj się mnie rozweselić. Jeśli ty będziesz w złym humorze, to ja zrobię wszystko byś była znów wesoła. W innym przypadku, szybko się rozstaniemy.”