١ ISLAM | praktyka

Alkohol w czekoladzie

Szeich Nâsir-ud-Dîn al-Albânî
źródło: http://alalbany.net/fatawa_view.php?id=4387

Pytanie: Pewien rodzaj czekolady, a raczej większość, zawiera znikomą ilość alkoholu*, który zanika podczas produkcji. Czy werdykt względem tego jest taki sam jak względem serwatki?

Odpowiedź: Odpowiedź ta wymaga szczegułów. Jaka jest ilość tego alkoholu? Czy to prawda, że alkohol ten zanika bez względu na to czy jest go dużo czy mało?

Pytający: Tak, to było badane, i stwierdzone że ilość jest mała, i że zanika całkowicie.

Odpowiedź: Według tego co mówisz, i jesteś za to odpowiedzialny, powiem to samo o czekoladzie co mówię o lekach. Jeśli to co mówisz jest prawdą, to dozwolone jest spożywanie tej czekolady, sprzedawanie jej, oraz kupowanie jej od nie-wiernych. Nie jest jednak dozwolone produkowanie tego w krajach Islamskich.

Skąd ta różnica?

Wiadomo że leki są ważniejsze niż czekolada, gdyż są niezbędne w przeciwieństwie do czekolady. Mimo tego, nie wolno nam (muzułmanom) produkować leków na bazie alkoholu. Dlaczego?

Dlatego, że producenci leków byliby zmuszeni do produkowania alkoholu (khamr). To oczywiście nie może mieć miejsca w krajach Islamskich. Jeśli jednak leki te pochodzą od nie-muzułmanów, i duża ilość danego leku [który zawiera alkohol] nie odurza, uznawane jest za dozwolone spożywanie tego leku.

Powróćmy wiec do czekolady. Jeśli prawdą jest, że alkohol ten zanika, to oczywiste jest że [czekolada ta] nie odurza, więc dozwolone jest spożywanie jej. Nie jest jednak dozwolone wytwarzanie jej.

———————

* Chodzi tu o sam proces produkcji czekolady, podczas którego powstaje alkohol przy fermentacji ziarna kakaowego. Nie dotyczy to pralinek wypełnionych likierem bądź innym środkiem odurzającym.