١ ISLAM | praktyka, ٥ ​​​SIRAH | historia

Historia pewnego cudzołożnika

Szeich Nâsir-ud-Din al-Albâni
źródło: ze zbiorów hadisów Bukhari, Muslim i innych.
zweryfikowane jako autentyczne w
Irwa` ul-Gahlil nr.2322

Ma`iz ibn Mâlik (radi allahu `anhu) popełnił cudzołóstwo. Hazzal powiedział mu, „Powiedz Prorokowi (sal allahu alejhi ła sallaam) o tym co zrobiłeś aby mógł prosić o przebaczenie dla ciebie.

Ma`iz ibn Mâlik poszedł do Proroka (sal allahu alejhi ła sallaam) do meczetu i powieidział: „O Wysłanniku Allaha, popełniłem cudzołóstwo, więc oczyść mnie.”

Prorok (sal allahu alejhi ła sallaam) odpowiedział:
„Biada tobie! Wroć do domu, szukaj wybaczenia u Allaha i okaż skruchę.”

Ma`iz odszedł kilka kroków, po czym wrócił do Proroka (sal allahu alejhi ła sallaam) i wznowił prośbę. Prorok (sal allahu alejhi ła sallaam) odpowiedział jak poprzednio. Ma`iz wznowił swoja prośbę jeszcze dwa razy, a za czwartym razem Prorok (sal allahu alejhi ła sallaam) spytał się: „Z czego mam cię oczyścić?” Odpowiedział: „Z cudzołóstwa”.

Prorok (sal allahu alejhi ła sallaam) spytał się go: ” Czy to co usłyszałem, że popełniłeś cudzołóstwo z taką a taką kobietą, to prawda?”

Odpowiedział: „tak”

Prorok (sal allahu alejhi ła sallaam) spytał się: ” Czy jesteś obłąkany?”

Odpowiedział: „nie”

Prorok (sal allahu alejhi ła sallaam) spytał się ludzi: „Czy on jest obłąkany?”

Odpowiedzieli: „nie”

Spytał (sal allahu alejhi ła sallaam) się ich: „czy się upił?”

Powąchali go i odpowiedzieli: „nie, jedynym jego problemem jest to że popełnił grzech i uważa że nic nie jest w stanie go z tego oczyścić jak tylko otrzymanie kary.”

Prorok (sal allahu alejhi ła sallaam) spytał się: „czy jesteś żonaty?”

Odpowiedział: „tak”

Spytał się go: „może tylko się całowaliście, pieściliście lub patrzyliście?”

Odpowiedział: „nie”

Prorok (sal allahu alejhi ła sallaam) spytał się go: „czy spałeś z nią?”

Odpowiedział: „tak”

Spytał się go: „czy dotykałeś jej intymnie?”

Odpowiedział: „tak”

Prorok (sal allahu alejhi ła sallaam) spytał się: „czy miałeś z nią stosunek seksualny?”

Odpowiedział: „tak”

Po usłyszeniu jak Ma`iz jasno się przynzał, Prorok (sal allahu alejhi ła sallaam) powiedział: „Ukamieniujcie go”

Ma`iz został zabrany do 'Baqi al-Gharad’ i ludzie zaczęli go kamieniować. Gdy kamienie zaczęły na niego spadać, Ma`iz przeraził się i zaczął uciekać mówiąc: „Ludziem, zaprowadźcie mnie z powrotem do Wysłannika Allaha. Zaprawdę moi ludzie mnie zdradzili i powiedzieli że Wysłannik Allaha mnie nie zabije.” Ludzie jednak go dogonili i ukamieniowali na śmierć.

Gdy Prorok (sal allahu alejhi ła sallaam) później się dowiedział że Ma`iz próbował uciec, powiedział: „Dlaczego go nie puściliście i nie przyprowadziliście do mnie? Wtedy może by okazał skruchę a Allah by ją przyjął.”

Po dwóch czy trzech dniach Prorok (sal allahu alejhi ła sallaam) powiedział do ludzi: „Proście o przebaczenie dla Ma`iz ibn Maalik. Okazał taką skruchę, że jeżeli została by podzielona na cały naród wystarczyła by dla nich.”

Prorok (sal allahu alejhi ła sallaam) powiedział także do Hazzal (ten który namówił Ma`iz ibn Maalik aby się przyznał do winy): „Hazzalu, jeżeli okryłbyś jego swymi szatami (ukrył jego grzech przed ludźmi), byłoby to lepsze dla ciebie.”