١ ISLAM | praktyka

Czy zabierać ze sobą dzieci do Meczetu?

Muhammad Nâsir-ud-Dîn al-Albânî
źródło: Silsilat-ul-Hudâ wan-Nûr, 668

Wcześni przodkowie (Salaf), a przede wszystkim nasz Prorok (sallâ Allâhu ´alayhi wa sallam), zezwalali dzieciom przychodzić do meczetu Proroka (sallâ Allâhu ´alayhi wa sallam). Na pewno pamiętasz hadith, przekazany przez jednego z towarzyszy, który pewnego dnia modlił się Salat ´Asr za Prorokiem(sallâ Allâhu ´alayhi wa sallam).

Aż w jednym Sudżûd, Prorok pozostał wyjątkowo długo. Towarzysz ten podniósł głowę, aby się upewnić czy Prorok (sallâ Allâhu ´alayhi wa sallam) nie umrał.  Ujrzał wtedy coś dziwnego. Wnuk Proroka siedział na jego plecach. Po modlitwie spytano Proroka o ten niezwykle długi Sudżûd, na co odpowiedział:

”Mój wnuk siedział mi na plecach i się bawił, i nie chciałem go pospieszać.”

Zatem dziecko przyszło do meczetu, ale czy ze względu na modlitwę? Dziecko to jeszcze nie osiągnęło wieku rozróżnienia. Częścią przewodnictwa Proroka nie było upominanie modlących się, mężczyzn i kobiety, aby nie brali ze sobą dzieci do meczetu.

Faktem jest że Prorok to zaaprobował. Co więcej, dostosował swą modlitwę do matki której dziecko płakało, tak że skrócił modlitwę tylko ze względu na matkę i płaczące dziecko. Równie dobrze mógł powiedzieć, to co wiele osób dziś mówi:

”Po co bierzecie ze sobą dzieci które nam przeszkadzają?”

Prorok (sallâ Allâhu ´alayhi wa sallam) tak nie mówił.

Biorąc to pod uwagę, rodzic powinien zezwolić dziecku aby szło razem z nim do meczetu, nawet jeśli dziecko będzie się tam bawić.

W ten sposób dziecko przyzwyczai się do najlepszych miejsc, którymi są meczety. Jeśli dziecko tak dorasta, i chce uczęszczać do meczetu, to traktujmy to jako dar i dobre wieści. Rodzice powinni wykorzystać ten dar, i pozwolić dziecku na odwiedzanie meczetu. A jeżeli dziecko zrobiłoby coś czego nie przystaje robić w meczecie, to zastanówmy się nad tym, co może być bardziej nieodpowiednie, niż to że Prorok (sallâ Allâhu ´alayhi wa sallam) zezwolił dziecku wozić się na swych plecach? Faktem jest, że wydał w tej sytuacji szczególny wyrok, przedłużając Sudżûd, tak samo jak to zrobił w przypadku kobiety z płaczącym dzieckiem (skracając modlitwę). Gdyby to dziś miało miejsce, ludzie zaczęli by krzyczeć w meczecie:

”Szeichu! Za długo się modlisz!” Jeżeli by on odpowiedział: ”Dziecko bawi się na moich plecach.” Na to oni by odpowiedzieli: ”Dlaczego więc bierzesz ze sobą dziecko?”

Tak jest, ponieważ ludzie nie znają postępowania Proroka (sallâ Allâhu ´alayhi wa sallam).