١ ISLAM | praktyka

Piwo bezalkoholowe

Szeich Muhammad bin Sâlih bin ´Uthaymîn
źródło: www.ibnothaimeen.com

——————————

WAŻNA UWAGA WSTĘPNA:
W Polsce podobno nie ma piwa bezalkoholowego. Fatwa ta dotyczy piwa, które z pewnością nie zawiera alkoholu.

—————————————

Pytanie: Napisane jest na butelce piwa, że jest ono bezalkoholowe. Czy picie tego piwa jest dozwolone?

Odpowiedź: Po pierwsze należy wiedzieć, że w gruncie rzeczy wszystko jest dozwolone. Allâh (´azza wa dżall) mówi (co znaczy):

{On jest Tym, który stworzył dla was wszystko to, co jest na ziemi.} (Al-Baqarah, 2:29)

Każdy kto twierdzi, że takie czy inne jedzenie lub napój jest zakazany, musi przedstawić na to dowód. Jeśli udowodni swą opinię popierając to Księgą Allaha, Sunną Jego Wysłannika (sall allaahu 'alayhi wa sallam), idżma’ lub prawidłową analogią (Qiyâs), należy przyjąć jego słowa, w innym przypadku nie. Allâh (ta´âlâ) mówi (co znaczy):

{Nie mówcie więc według tego, co opisują kłamliwie wasze języki: „To jest dozwolone, to jest zakazane!” – w tym celu, aby wymyślić przeciwko Bogu kłamstwo. Nie będą szczęśliwi ci, którzy wymyślają przeciw Bogu kłamstwo!} (an-Nahl, 16:116)

Po ustaleiu tej wielkiej reguły, mówimy że piwo pod nią podlega. Wolno je pić, jeśli jest się pewien że nie odurza. Jeśli zaś jest się pewie że odurza, jest ono zakazane.

Należy wiedzieć jeszcze coś więcej. Jeśli alkohol jest zmieszany z jedzeniem lub napojem, i nie zmienia smaku, barwy, konsystnecji ani zapachu (tego pożywienia lub napoju), to trzeba wiedzieć, że to nie zmienia (stanu) tego pożywienia czy napou, i że jest ono nadal dozwolone.